VAC - GBLEXT  Adminstration / Operations

Back to search result
16 April 2019 ... min read Listen

Alert Handling Officer

Employee | Administration / Operations | Romania | Bucuresti | 2019-04-03 | 056024

Misiune

Verificareainformatiilor de identificare a clientilor si a alertelor semnalate deaplicatiile de monitorizare a tranzactiilor acestora conform Procedurilor siPoliticilor locale si de Grup privind cunoasterea clientelei KYC si combatereacriminalitatii economico-financiare (FEC).

Gestionareaindependenta la nivel centralizat a informatiilor rezultate din procesul deverificare.

Ce faci de fapt in acest rol? Iata responsabilitatile:
  • Investighezi alertele alocate utilizand aplicatia de monitorizare automata in baza procedurilor interne de prevenire a spalarii banilor si finantarii actelor de terorism;
  • Raportezi catre Oficiul National de Combatere si Prevenire a Spalarii Banilor (ONPCSB) si Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) situatia operatiunilor in numerar si a transferurilor externe.
  • Centralizezi si transmiti catre Oficiul National de Combatere si Prevenire a Spalarii Banilor (ONPCSB) rapoartele de tranzactii suspecte la solicitarea departamentelor initiatoare ;
  • Raportezi catre BNR peratiunile in numerar si a transferurilor externe in conformitate cu circularele 1008/2018 si 1041/2018 ;
  • Centralizezi datele, intocmesti si transmiti rapoartele  recurente in conformitate cu instructiunile primite de la 1st Line NFR Manager ;
Care este profilul pe care il cautam:
  • Studii superioare absolvite sau in curs de absolvire.
  • Experienta anterioara intr-o pozitie similara in domeniul bancar in aria de operatiuni / compliance.
  • Calificare/instruire profesionala: proceduri de cunoastere a clientilor (KYC), politici de combatere a criminalitatii economico-financiare (FEC), cunostinte de baza despre mesajele Swift, modalitatea de analiza si escaladare a alertelor;
  • Cunoştinte Microsoft Office (Excel, Word)
  • Limba engleza –  nivel mediu;
  • Cunoasterea reglementarilor internationale si ale Bancii Nationale a Romaniei privind cunoasterea Clientelei;
  • Bune aptitudini de comunicare, lucru in echipa;
  • Integritate, loialitate ;
  • Aptitudini de planificare, organizare si atentie la detalii.

De ce sa lucrezialaturi de noi? Iata cateva dintre motive:

Mediu de lucru in care este incurajata comunicarea si dezvoltareaangajatilor ;

Program de lucru flexibil si posibilitatea de a lucra de acasa ;
Colegi veseli si  ambitiosi ;
Pachet atractiv de beneficii.

Back to top

Please be aware that the recruitment procedures, (labour) regulations and labour agreements of Romania apply.

Yes No