VAC - GBLEXT  Adminstration / Operations

Back to search result

Officer Collection & Recovery Related Processes

Employee | Administration / Operations | Romania | Bucuresti | 2019-01-09 | 055276

Foloseste-ti talentul pentru a ajunge la nivelul urmator! Angajeaza-te @ING!
Esti tanar, muncitor, cu idei creative, indreptat spre o abordare prietenoasa si spre o cariera in care vei avea posibilitatea sa descoperi tainele si provocarile din post disbursare, unde o sa-ti imbunatatesti gandirea analítica si sa faci fata unui mediu dinamic?
Fii pregatit de o calatorie plina de experiente provocatoare, unde vei face parte dintr-o echipa profesionista. Te asteapta o organizatie cu spirit inovativ, orientata catre client si pasionata de idei inteligente.
Citeste detaliile cu privire la pozitia deschisa inainte sa ne trimiti CV-ul. Crezi ca esti potrivit?
Responsabilitatile pozitiei:
  • Participa activ in procesul de testare si implementare a diverselor proiecte din cadrul echipei : procese noi, sisteme/aplicatii de lucru/eficientizare a celor existente
  • Gestionarea taskurilor de administrare (raportare interna si catre alte departamente, gestionare casuta de email), reconciliere documente, analiza rezultate si intocmire rapoarte/raspunsuri specifice.
  • Valideaza corectitudinea documentelor, solicita rectificarea acestora (daca acestea nu indeplinesc conditiile stipulate in procedurile/normele bancii ING)  si actualizeaza informatiile in sistem in vederea securizarii portofoliului de colaterale si a asigurarii acestuia in scopul eliminarii riscului de dauna;
  • Asigura transmiterea zilnica a notificarilor in format letric (generare word, creare borderou, convert PDF) pentru departamentele Value Chain, Legal, Fraud, Lending Administration, Products, Collection si Recovery catre furnizorul extern pentru procesare; Raspunde de corectitudinea datelor prin verificarea Bunului de Tipar in urma primirii fisierului final din partea furnizorului extern si genereaza rapoarte in vederea efectuarii reconcilierii zilnice;
  • Monitorizare clauze contractuale (acordare, acord post disbursare sau refinantare) si analiza documentelor in cazul clauzelor respectate;
  • Reconciliere intabulari si asigurare portofoliu secured din punct de vedere ipoteca inscrisa;
  • Reconciliere Asigurari locuinta si asigurare portofoliu secured din punct de vedere dauna.
  • Knowledge excel/power point  (reconciliere fisiere, cuantum notificari, prezentare ppt proces)
  • Comunicare cu departamente interne: Risk, Legal, Debt Portfolio Strategy, Client Settlements, Recovery, Litigation&Insolvency, CCS
  • Comunicare permanenta colaboratori/furnizori extern: BNP (Durnescu), Asigurator (Allianz), Notificari (StarStorage), arhiva (IMM), FNGCIMM
Cerintele postului:
  • Studii superioare finalizate (preferabil in Economies au alte domenii relevante);
  • Minimum 2 ani experienţă in operaţiuni bancare, administrarea creditelor, gestionare politelor de asigurari locuinta, plati, contabilitate;
  • Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint, Access, Visio), Internet, E-mail;
  • Pozitiv, organizat, flexibil, creativ, profesionist si cu atitudine cooperanta;
  • Focus pe atingerea rezultatelor si spirit analitic;
  • Bune cunstinte de limba Engleza si Microsoft Excel reprezinta un plus.