VAC - GBLEXT  Adminstration / Operations

Back to search result
18 March 2019 ... min read Listen

Recovery Specialist- temporary contract 24 months

Employee | Administration / Operations | Romania | 2019-03-15 | 056067

Descopera ING Bank

ING Bank Romania functioneaza ca o banca universala, servind toate categoriile de clienti prin cele trei divizii specializate: Wholesale Banking, Mid Corporate si Retail Banking.

Infiintat de oameni cu aspiratii inalte si spirit vizionar, ING continua sa atraga oameni de acelasi calibru: oameni cu initiativa, optimism si deschidere fata de schimbare. Inainte de a fi o banca, suntem o companie care se defineste prin viziunea, valorile si echipa sa. Vino alaturi de noi!

Orice realizare durabila se construieste pas cu pas!

Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile:

·         Actionezi in calitate de ofiter de recuperare debite pentru Banca ING pentru segmentul de Retail, mentinand la nivel ridicat interesele de natura patrimoniala si nepatrimoniala ale bancii;

·         Identifici, oferi si negociezi cele mai bune solutii pentru  colectarea creantelor pe cale amiabila in conformitate cu procesele, procedurile interne si legile aplicabile;

·         Contactezi debitorul in conformitate cu dispozitiile procedurii de recuperare, astfel:

o    efectuarea de vizite pe teren pentru cazurile din portofoliul alocat si abordarea directa a debitorilor;

o    generarea si receptionarea apelurilor telefonice catre/de la debitori, in scopul de a-i informa cu privire la situatia debitelor restante, a  metodelor de achitare/ rambursare a creditelor;

·         Negociezi planului / programului de recuperare a creantei, negociere care va cuprinde: contactarea debitorului, identificarea motivelor de neplata ale debitorului, analiza capacitatii si disponibilitatii debitorului de a rambursa creanta;

·         Transmiti unele mesaje clare cu privire la necesitatea platii si la consecintele in caz de neplata,  clarificarea eventualelor conflicte/neintelegeri; propui o schema/intelegere de stingere a creanţei; obtii si monitorizezi angajamentele de plata din partea debitorului, prezinti functionalitatile produselor de credit, precum si informezi superiorii si departamentele responsabile asupra suspiciunilor de frauda, autorizarea instrumentelor de plata a debitului;

·         Administrezi activitatea de teren (identifici toate informatiile relevante despre debitorul/activul care urmeaza sa fie vizitat, informezi superiorul direct asupra agendei intrevederilor, efectuezi vizite pe teren;  actualizezi informatiile noi obtinute in sisteme  ca urmare a investigatiilor intreprinse (vizite);

·         Asiguri raspuns la toate e-mailurile primite pe adresa de email ca utilizator ING sau distribui catre departamentele/persoanele abilitate sa ofere un raspuns, asigurandu-te ca raspunsurile formulate sunt in concordanta cu Procedurile Interne si sunt furnizate in timpul de raspuns stabilit;

·         Oferi de suport in vederea solutionarii eventualelor reclamatii telefonice/ email formulate de catre debitorii cu care interactionezi;

·         Oferi suport in vederea solutionarii problemei de intarziere la plata prin intermediul unor solutii de restructurare;

·         Intocmesti evidente, rapoarte si informari saptamanale si/sau lunare/trimestriale privind rezultatele activitatii derulate (inclusiv rapoarte de vizite) in conformitate cu cerintele superiorului ierarhic;

Care este profilul pe care il cautam?

·         studii superioare

·         experienta anterioara relevanta in calitate de ofiter recuperare debite sau similara

·         procesare MS Office (Word, Excel), E-mail, Internet

·         buna cunoastere a limbii engleze, scris si vorbit este considerata un avantaj;

·         disponibilitatea de deplasare in zona alocata

·         permis conducere auto, categoria B