EB18B - L Card

Back to search result

Collection Specialist - Temporary 7 months | Collection And Recovery Services @ING Bank

Employee | Administration & Operations | Professional | Bucharest | 2024-04-19 | REQ-10073291

Descoperă ING Bank Romania

ING crede într-o lume în care fiecare poate crește și progresa în felul său. Acest lucru se reflectă în sloganul nostru global, "do your thing", în faptul că noi credem în autonomia angajaților noștri. Cu această autonomie garantată, ne așteptăm ca oamenii să fie implicați și să sprijine activitatea pe care o desfășurăm, având în centru clienții, partenerii, dar și compania.

Să lucrezi în ING înseamnă să fii înconjurat de oamenii energici, ambițioși, prietenoși și respectuoși: specialiști talentați care își asumă responsabilitatea și autonomia de a transforma planurile în acțiuni concrete. Suntem mereu curioși, ne adaptăm schimbărilor și căutăm constant modalități mai bune de a face lucrurile să se întâmple.

Cu 30 de ani de activitate în România, ING Bank s-a afirmat prin pionierat în privința modului modern de a face banking în piața bancară locală. Tehnologia și inovația se află la baza activității noastre, ceea ce face ca produsele ING să fie relevante pentru viața și afacerile clienților noștri.

ING Bank România este singura bancă cu o creștere organică din top 10 bănci locale după active, fără achiziții de portofolii de clienți sau alte bănci. ING Bank România este o bancă universală cu peste 1,8 milioane de clienți din trei segmente de business: persoane fizice (retail), companii IMM-uri & Mid-Corporate și Wholesale Banking.

Vino alături de noi!

Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile:

  • Reprezinta banca ING in relatia directa cu clientii in vederea rezolvarii situatiei financiare;
  • Asigura:
    • generarea si primirea de apeluri din partea clientior,
    • prevenirea viitoarelor situatii restante,
    • informarea clientilor cu privire la necesitatea de a achita si a consecintelor in caz de neplata;
    • stabilirea planurilor de rambursare si a promisiunilor de plata;
    • oferirea de informatii si explicatii corecte clientilor, in vederea  recuperarea datoriilor de la client cat si  comunicarea procedurilor de colectare;
  • Urmareste in discutia cu clientii sa identifice/profileze cat mai corect riscul de neplata al fiecarui client si inregistreaza informatiile obtinute in aplicatia de lucru;
  • In interactiunile cu clientii are o abordare proactiva de identificare de solutii complete si corecte pentru achitarea la timp a debitelor cat si pentru  prevenirea viitoarelor situatii de neplata;
  • Aplica tehnici de negociere adecvate profilului clientului in scopul recuperarii integrale a sumelor restante, mentinand o atitudine empatica si acordand atentie sporita experientei clientului ING;
  • Asigura pastrarea confidetialitatii privind toate conturile si politicile bancii;
  • Asigura mentinerea fluxului de informare intre colegi si supervizor;
  • Ofera feed-back la timp si in mod constant cu privire la cazurile speciale intalnite in activitatea zilnica.

Care este profilul pe care il cautam?

  • Diploma de licenta, preferabil in Economie;
  • Minimum 1 an de experienta  in Call Center sau in agentiile de colectare reprezinta un avantaj;
  • Atitudine pozitiva, de incredere, flexibil, creativ, profesionist si cu atitudine cooperanta;
  • Bune aptitudini de negociere;
  • Focus pe atingerea rezutatelor si spirit analitic;
  • Bun coechipier, disciplinat si responsabil;
  • Foarte bune cunstinte de limba Engleza;
  • Microsoft Excel, Powerpoint.

Daca faci parte din echipa noastra, ai acces la:

  • Muncă de impact într-un mediu amuzant și colaborativ;
  • Spații de lucru open-concept create pentru munca în echipă și relaxare;
  • Evenimente corporate și adunări sociale;
  • Mod de lucru hibrid cu un program flexibil și opțiuni de a scurta săptamana de lucru;
  • Buget lunar în platforma Benefit;
  • Zile de concediu în plus in funcție de vechimea totală în muncă;
  • Oportunități de creștere prin programe de upskilling, și o varietate de platforme de învățare și dezvoltare: ING Learning Centre, Udemy, Bookster;
  • Posibilitatea de a accesa roluri interne și Assignmenturi determinate;
  • Contextul necesar de a face un impact prin sustenabilitate și proiecte de Responsabilitate Socială.

Back to top

Please be aware that the recruitment procedures, (labour) regulations and labour agreements of Romania apply.

Yes No
Listen